andra a rybarina

anketa

Anketa:jakou rybu chytáte nejradši?
A) kapra 50%
B) amura 3%
C) štiku 3%
D) candáta 9%
E) bolena 3%
F) sumce 13%
G) jinou rybu... 19%
Hlasovalo 32 čtenářů.

moje ulovky
















Anketa:libi se vam moje ulovky,?
A) fakt super 30%
B) pěkné 30%
C) jo ujde to 20%
D) ani moc ne 0%
E) vubec ne 10%
F) je to příšerné 10%
Hlasovalo 10 čtenářů.

lov štik

 

Místa, kterým stojí za to věnovat pozornost, se jmenují stulíkové ostrůvky. Stulíky vyrůstají ze dna, čímž vytvářejí téměř dokonalé obydlí pro štiku – nad hlavou střecha a kolem desítky maskujících stvolů. Pakliže je zde aspoň 60 cm hloubky (u nás stulíky rostou nejčastěji v hloubce od 30 do 120 cm), pravděpodobně se tu v létě bude zdržovat i štika.

 Okolí stulíkového ostrůvku prozkoumáme pomocí mělce plovoucích wobblerů (nejprve zkoušíme menší velikosti 8 – 11 cm), twisterů s lehčí hlavičkou (maximálně 5 gr.) nebo rotační třpytkou velikosti 2 až 3. Můžeme tady nasadit rovněž tzv. pukačky (wobblery typu „pop”), které dokáží probudit zájem ukryté štiky. Právě při popotahování kolem stulíků mi za „popy” vloni v létě vylétly tři štiky od 50 do 60 cm. Zkoušel jsem už i twistery s plovoucími hlavičkami, a také v tomto případě jsem třikrát zabodoval.

Padlé kmeny jsou dalším tradičním stanovištěm říčních štik. Zde však bývá vlastní lov těžší. Jeho obtížnost závisí na poloze zříceného kmenu a samozřejmě na množství trčících větví. Tady obvykle sázím nejvíce na twistery či rippery, s nimiž vláčím jen na krátkou vzdálenost, nebo vertikálně. Velmi dobré jsou i jiggy (chlupatice). Wobblery nasazuji jen tehdy, není–li padlý kmen v pozici kolmo ke břehu.

Hrany proudu a tišiny, kde se shromažďuje bílá ryba i okouni, jsou dalším potenciálním lovištěm štik. Tady většinou nejprve nasazuji rotačku (na vodě do 1 m lehkou, v hlubší vodě těžší), nebo wobbler. Úspěšný bývá Husky Jerk, Dragon River, Shallow Shad Rap nebo Perch. Na mělkých vodách (do 1 m) se mi pak osvědčil Skitter Prop (bezlopatkový povrchový model s vrtulí v ocasní části), na hlubších (2 a více metrů) rozhodně Killer, Shad Rap DR, Countdown nebo Invincible DR. Dobrý je také volně vedený Tail Dancer.

Na hraně proudu a tišiny vodím wobblery dvěma způsoby – proti proudu lehkým pocukáváním, nebo plynule pomalu s vteřinovými přestávkami. Pokud vlečení proti proudu nezabírá, zaujmu pozici kolmo k rozhraní proudu a tišiny, přičemž řeku prohazuji vějířovitě. Štika pak obvykle uchopí nástrahu buď krátce po nahození, nebo ji bude pronásledovat a dobere ji až těsně u břehu, když už se budete chystat nástrahu zvednout z vody.

Komentář ke článku (0)

jak na kapry


 

 Kam?
Žije téměř ve všech vodách mimo vody pstruhové.Vyhledává vody poněkud širší,hlubší,s klidnou až stojatou vodou,měkkým,hlinitým nebo bahnitým dnem.Vyžaduje teplou vodu,dává přednost vodám zarostlým.Zdržuje se v hloubkách,v létě,kdy se voda prohřívá ,vytahuje do proudných úseků i mělčin.Hledáme ho v hlubokých tišinách,v zátočinách,v zarostlých partiích,v tišinách se zpáteční vodou.V době,kdy hledá potravu ,i na mělčinách.V letních měsících jsou to místa s hloubkou od dvou do pěti metrů.Začátkem podzimu po ochlazení vody v hloubce kolem deseti a více metrů.

Kdy?

Nejlépe je jít časně ráno a večer,před východem a po západu slunce.Za jasných slunečných dnů ráno a večer na položenou,přes den na plavanou u dna.Vyhřívají-li se při hladině zkoušíme na lehko na plavanou nebo těsně pod hladinou.Vane-li silnější vítr,hledáme kapry tam,kde vlny narážejí na břeh a zvedají u břehu usazený kal.

 

 Nástrahy!

Na začátku sezony žížaly (dešťovky),v teplejším období brambory,těsto,těstoviny,chleba s kůrkou,kukuřice v mléčné zralosti. Také boilies a pelety foukaná kukuřice.Velikost nástrahy je asi jako nehet u palce,neboť kapr snáze nasaje a neocucává.

Komentář ke článku (0)

Kontakt (do panelu)

25.8.2009 Trvalý odkaz

tel-731048520